Mini Drenge Yngste '2000-'01-'02
Info om sæson 2009-10 er på vej ....
*********************************************
ARKIV SÆSON 2008-2009
Vores Mini drenge yngste spiller i rækken Mini drenge yngste B øst.
Link til holdets turneringsplan forår 2009 : TURNERINGSPLAN
Den aktuelle stilling i rækken: STILLINGEN
Trænere : Maria Nielsen og Zina
Resultatet af sidste sæson (efterårssæsonen) i rækken: RESULTAT_EFTERÅR 2008
Kampreferat November 2008: Miniyngste drenge vandt over Solrød
Søndag den 23 november drog et meget veloplagt miniyngste drenge hold til Solrød.
Fordi holdet består af 15 drenge, der alle rigtig gerne vil spille kampe, bliver der til hver kamp trukket lod, om hvem der skal spille. De heldige 10 spillere var rigtig spændte på søndagens kamp. Især Rasmus Kastfelt og Muhammad, som skulle spille deres første kamp.
Da alle drengene havde trukket i spillertøjet og havde fået varmet om, gik kampen i gang. Og det viste sig hurtigt, at Solrød ikke ville blive den store udfordring.
Da første periode var slut var stillingen 24-1 i Roskildes favør hvor, kampens topscorer med 18p, Agah sænkede hele 12 p. Også Muhammad viste, hvad han kunne med 10 p. i første periode.
Anden periode var en gentagelse af første. Men i denne periode stod der Andreas på tavlen. Han scorede hele 13 p. Mange af disse point var et resultat af rigtig flot forsvar og hurtige hænder.
Anden periode endte 37-3 til Roskilde.
Fordi drengene hurtigt kom over et 20ps forspring, måtte de først dække forsvar fra midten af. Det var lidt af en udfordring for de meget ivrige drenge, som pænt måtte stå og vente, indtil deres mand havde nået midten. Lige så meget var det en udfordring for holdets to trænere, Maria og Zina, som brugte meget energi på at råbe drengene tilbage til midten efter endt angreb.
I tredje periode blev pointene lidt bedre fordelt. Både Erkam, Markus, Rasmus og Albert kom på scoringstavlen. De spillede rigtig flot sammen, som gjorde det muligt for dem at nå indtil kurven eller få de frie skud.
Tredje periode endte 57-5.
På grund af det store forspring skulle alle spillere have bolden inden, der måtte scores i fjerde periode. Denne regel udløste en smule frustration både hos spillerne på banen og dem på bænken. Maria og Zina måtte derfor forklare dem, hvorfor vi havde den regel. Men drengene så helst, at de bare fik lov til at køre Solrødholdet over. Men trænerne har altid været enige om, at så længe drengene ikke er ældre, skal modstanderens drenge ikke føle sig helt uduelige.
Kampen endte 64-10 til Roskildes miniyngste drenge.
Det var en rigtig flot kamp, hvor der var stor opbakning fra forældrene, som alle kan være rigtig stolte af deres drenge. Det er Maria og Zina i hvert fald.
Drengenes næste kamp er på hjemmebane mod BMS den 13 december. Det bliver en rigtig spændende kamp.
Maria.
************************************************************
ARKIV : Resultaterne fra sidste sæson 2007-2008:
Dette er vores nystartede hold af drenge-minispillere, der deltager i turnering i rækken:
Mini drenge yngste B øst 2. del TURNERINGSPLAN
Den aktuelle stilling i rækken, se STILLINGEN
Trænere :
Lærke Sejr
Laura Kalmark
Anne Saxild
Henrik Reisby
Mette Nielsen
Holdleder : Lisbeth Duvander
Holdet består af 17 friske drenge som alle lige er startet på basketball i denne sæson.
Holdet trænes af de to juniorpiger Laura og Lærke, to forældre Anne og Henrik samt en rutineret ungdomstræner, Mette. Ovennævnte deler de to træningsdage mellem sig.
Der lægges til træningen vægt på at alle skal have det sjovt mens de lærer om driblinger og afleveringer samt skud tæt på kurven og naturligvis spiller en masse ”kamp”.
Efter jul er holdet meldt til turneringen.







